عنوان عربي: المقارنة بين السنائي و أبي العتاهية في الفكر الزهدي و ذكر الموت (عنوان فارسي: مقايسه مرگ انديشي در شعر سنايي و ابوالعتاهيه)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن عنوان عربي: المقارنة بين السنائي و أبي العتاهية في الفكر الزهدي و ذكر الموت (عنوان فارسي: مقايسه مرگ انديشي در شعر سنايي و ابوالعتاهيه) :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : آفاق الحضاره الاسلاميه

تعداد صفحات :25

چکیده عربی:لعل الشعراء أو الأدباء إذا خاضت أفکارهم فی موضوعات ماوراء الطبیعه تنعطف أشعارهم علی العرفان و الزهد. إن تأملاتهم فی الموت باعتباره قرینا دائما للحیاه و وجهات نظرهم إلیه، تعد من المباحث التی لها مکانه خاصه فی الادب العالمی بمختلف مجالاته. إن هذا الموضوع تجربه مشترکه بین المجتمعات الإنسانیه و لکن القرابه و العلاقه التاریخیه التی نجدها بین الشعبین الإیرانی و العربی و کذلک وجود معالم من الأفکار التقریبیه بینهما، بعثتنا إلی الموازنه بین الشعبین الإیرانی و العربی و کذلک وجود معالم من الأفکار التقریبیه بینهما، بعثتنا إلی الموازنه بین الشاعر الإیرانی السنائی و الشاعر العربی أبی العتاهیه فی مجال الزهد و ذکر الموت. عمدنا إلی هذه المقارنه بسبب التشابه الموجود بین عصری الشاعرین و تأثرهما العمیق بالعوامل الروحانیه و ماوراء الطبیعه التی تبعث فی ضمیر الشاعر ثوره عظیمه. کما و بإمکاننا أن نتحری ما للثوره الروحیه و النفسیه من التأثیر فی أساس نظمهما و البنیه الرئیسه لأفکارهما و ما بینهما من ردود الفعل المتشابهه نسبیا. چکیده فارسی: تاملات ادیبان و شاعران درباره موضوعات ماورایی، چه بسا شعر آن ها را به سوی عرفان و زهد می کشاند. این تاملات درباره مرگ به عنوان شریک همیشه همراه زندگی و زاویه نگاه آنان، از مباحثی است که در وجوه متنوع ادبیات جهانی جایگاه قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. با وجود آن که این موضوع از تجارب مشترک و بالقوه جوامع انسانی به شمار می رود، اما به سبب نزدیکی و ارتباط تاریخی دو ملت ایران و عرب و وجود بارقه هایی از اندیشه های نزدیک شونده در میان آنان، موجب پرداختن این مقاله به مقایسه میان سنایی شاعر ایرانی و ابوالعتاهیه شاعر عرب در زمینه زهد و مرگ اندیشی شده است. این مقایسه هم به دلیل مشابهت دوران های زندگی این دو شاعر و نیز تاثیرپذیری ژرف آنان از عوامل ماورایی و روحی و انقلابی است که در وجود و شعر آن ها حاصل می آید. علاوه بر آن که تاثیر انقلاب روحی و درونی آن ها را می توان در ساختار شعری و مایه های اصلی اندیشه آن ها و واکنش های کمابیش مشابه جست و جو کرد.
كلید واژه: كلیدواژه عربی: إیران، العرب، السنائی، أبوالعتاهیه، الزهد، ذکرالموت (كلیدواژه فارسی: ایران، عرب، سنایی، ابوالعتاهیه، مرگ اندیشی)

لینک کمکی